İstanbul’un da üyesi olduğu ve Dünya genelinde iklim krizi ile mücadele veren büyük kentlerin oluşturduğu küresel koalisyon ve dayanışma ağı C40’ın Dünya Belediye Başkanları Zirvesi Kopenhag’ta devam ediyor. Zirvede bugün gerçekleşen ilk oturuma İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. “Ulusal Hükümetlerimize rağmen İklim Eylemini Gerçekleştirmek”  adlı oturuma İBB Başkanı’nın yanı sıra Boston Belediye Başkanı Marty Walsh, New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell ve Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski de konuşmacı olarak yer aldı. 

İmamoğlu: 2050 vizyonumuz: Yeşil İstanbul 

Ekrem İmamoğlu, konuşmasında İstanbul’un 2050 vizyonunun adil, yeşil ve yaratıcı bir kent olduğunu belirtti. 16 milyon nüfuslu İstanbul’da düşük karbon salımına geçiş için yeni teknolojilere yatırım yapmanın önemine değinen İmamoğlu, temiz enerji teknolojilerinin iklim kriziyle mücadele için zaruri olduğunun altını çizdi.

Ekrem İmamoğlu ayrıca, İstanbul’un iklim krizine karşı somut politikalar üreterek Türkiye’de ve bölgede lider kent olmasına yönelik adımlar atacağını belirtti. Alınacak bütün kararların katılımcı bir şekilde, İstanbul için İstanbullular’la gerçekleşeceğini söyleyen İmamoğlu, “Yeni bir iklim sorunu yaşamamak adına şehrin yeşil bir kente dönüşmesi ve yeşil kent oluşması adına da hep birlikte seferberlik yapmalıyız. Bu duyguyla da hareket ettiğimiz zaman kimse buna karşı gelemez. 16 milyonun sesi gür çıktığı yerde bu bir parti politikasına dönemez bu yolda da devam edeceğiz.” dedi. 

Ekrem İmamoğlu’nun konuşması sırasında verdiği taahhütler şöyle: 

  • Temiz enerji teknolojilerine yatırım yapmak
  • Yeşil alanları İstanbul’da kişi başına 10 m2’ye çıkarmak ve yeni parklar kurmak
  • C40 ve küresel ağlarla işbirliğini derinleştirmek.
  • İklim krizine karşı tüm İstanbullular’ı kapsayan farkındalık çalışmaları gerçekleştirmek.
***
C40 Hakkında

C40 Dünya genelinde iklim değişikliği ile mücadele veren büyük kentlerin oluşturduğu küresel koalisyon ve dayanışma ağı. İstanbul’un da üye olduğu C40, 94 kenti bir araya getiriyor ve dünya GYSİH’sinin %25’ine sahip. Koalisyonun kendine koyduğu hedef ise yeryüzü sıcaklık artışını 1,5 C° sınırında tutmak. Yaptığı bazı çalışmalar:

  • İklim değişikliği ile mücadele eden belediye yönetimleri arasında bağlantı kurarak ve diyalog zemini oluşturarak karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı sağlamak
  • Kentler arasında projeler üzerinden işbirliği sağlamak ve teknik bilgi, finans gibi kaynak paylaşımlarının önünü açmak
  • Yenilikçi kent temelli çözümleri önermek ve sergilemek
  • Kentlere farklı alan ve konularda danışmanlık sağlamak ve tavsiyelerde bulunmak
  • Ulusal ve uluslararası siyasi gündemi etkilemek ve piyasa aktörlerini kentlerin kolektif gücünü kullanarak etki altına almak

Ayrıca C40’ın enerji, binalar, ulaşım, şehir planlama, hava kalitesi, gıda, su ve atık ve uyum uygulamaları başlıkları altında topladığı birçok program ve alt ağları da mevcut.

C40 ve diğer kent ağları hakkında ayrıntılı bilgiye İklim İçin Kentler: Yerel Yönetimlerde İklim Eylem Planı rehberimizden ulaşabilirsiniz.

FacebookTwitter