Haberler

 

Yirmi Dört Belediye “İklim için Biz Varız” diyor!

Altısı Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 24 yönetim bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya gelerek İklim İçin Biz Varız deklarasyonunu imzaladıklarını açıkladı. Madrid’de devam eden iklim zirvesi sırasında yapılan açıklamada belediyeler Paris İklim Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1.5°C sınırında tutma hedefine yönelik çalışmalarda bulunacaklarını taahhüt etti. 24 Belediye adına açıklamayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptı.

İklim için Kentler Çalıştayı ve İklim Eylem Planı Eğitimi 3 – 5 Aralık’ta İstanbul’da

Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği, 350 Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye olarak hem dünyaya hem de gelecek nesillere olan sorumluluğumuzun bilinciyle yerel yönetimleri, iklim değişikliğine karşı çözümün bir parçası olmak üzere 3 – 5 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek İklim için Kentler Çalıştayı ve İklim Eylem Planı Eğitimi’ne davet ediyoruz.

C40’tan Küresel Yeşil Yeni Düzen ve İklim Acil Durumu vurgusu

Yeni seçilen C40 Başkanı Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile Kopenhag, Paris, Rio de Janeiro, Sidney ve Tokyo gibi şehirlerin belediye başkanları bugün Küresel Yeşil Yeni Düzen’i desteklerini ve küresel iklim acil durumunu resmen tanıdıklarını açıkladı.

Kentlerin yenilenebilir enerjiye geçişinde Melbourne’ün gerçekleştirdiği devrim

Daha geniş ölçekte politikaların değişmesini beklemekten sıkılan Avustralya şehri Melbourne, 10 yıl yenilenebilir enerji satın alma taahhüdünde bulunarak, muazzam bir rüzgar çiftliğinin finansmanını sağladı. Şehrin kentsel sürdürülebilirlik yöneticisi Deb Cailes, kentlerin bunu nasıl yapabileceğini anlatıyor.

FacebookTwitter