Harekete Geç

 

Sağlıklı bir kentte ve çevrede yaşamak en temel haklarımızdan biridir. Yaşamımızı, bugünümüzü ve yarınımızı tehdit eden iklim değişikliğine karşı verilecek mücadele, kentlerimizi ne kadar yaşanılabilir ve dirençli hale getireceğimizle de bağlantılı. Yerel yönetimler de azaltım ve uyuma odaklanan, katılımcılığa açık iklim eylem planlarını hazırlayarak bu mücadelede önemli bir aktör olabilirler.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nda da belirtildiği üzere, yetki sınırları içerisinde 50 bin nüfusu barındıran yerel yönetimler, seçimler ardından altı ay içerisinde stratejik planını ve yıllık performans programını hazırlayarak belediye meclisine sunmalıdır. Buna göre iklim başlığının stratejik planın içerisinde yer alması büyük önem taşımaktadır. Böylelikle oluşturulacak iklim eylem planlarında öngörülen eylemler için gerekli maddi ve hukuki zemin yaratılmış olacaktır.

Öyleyse yerel yönetimlerin iklim değişikliğine karşı mücadelede taahhüt vermesini sağlamak için stratejik planlarının içine iklim eylem planı başlığını yazdırmak önemli bir ilk adım olacaktır.

Peki sen yerel yönetimini bu konuda harekete geçirmek için neler yapabilirsin?

İşte işine yarayacak birkaç fikir:

Belediyene sosyal medyadan ulaş

Bir çok yerel yönetim sosyal medyada aktif olarak bilgilendirme çalışmalarında bulunuyor, yurttaşlardan gelen talep ve önerileri topluyor. Peki sosyal medyadan belediyene ulaşarak iklim için harekete geçmesini söylemeye ne dersin? Yapman gereken çok basit, senin için hazırladığımız gönderi için buraya tıkla, belediyenin twitter profilini mesaja ekle ardından tweetle! Belediyene yönelik paylaştığın gönderilerde #İklimİçinKentler etiketini kullanmayı unutma, biz de takipçisi olalım!

Belediyene dilekçe ile başvur

Sosyal medyadan belediyene ulaştın bir de işi resmiyete dökelim diyorsan belediyene stratejik plana iklim eylem planının dahil edilmesi talebiyle başvurabilirsin. Dilekçe taslağını indirmek için buraya tıkla, gerekli yerleri doldur, belediyene elden teslim et! Dilekçeni teslim ettiğinde takibi için dilekçe numaranı almayı unutma. Başvurduğun dilekçenle ilgili belediyen 15 gün süre zarfında sana dönüş yapmakla yükümlü.

İmza kampanyası başlat

İmza kampanyalarımız sonlandı! Ancak hala yerel yönetiminin gündemine iklim eylem planını getirmek ve bu konuda çalışmalarda bulunmak istiyorsan bize bilgi@iklimicinkentler.org ‘den ulaşabilirsin.

Ekibini kur, belediyenden randevu al

Yerelde faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunun üyesi olabilirsin veya arkadaşlarınla bir araya gelip yaşadığın yeri değiştirmek için çalışmak istiyor olabilirsin. Ekip arkadaşlarınla belediyenden doğrudan randevu alıp, belediyenin iklim değişikliği konusunda neler yapabileceğini anlatan İklim İçin Kentler kitabımızın çıktısıyla görüşmeye gitmeye ne dersin? Birçok belediyenin bu konuyla ilgilenecek çevre müdürlüğü bulunmakta.

Böylece stratejik planlama dönemiyle ilgili taleplerini doğrudan yetkililere ulaştırma şansın olacaktır. Unutma, her temas iz bırakır!

Konu hakkında Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği’nin “Belediyen ile iletişime geçmeden önce bilmen gereken bazı bilgiler” sayfasına da göz atabilirsin.

Sorularım var!

Sana yardımcı olmak için buradayız! Bize ulaşmak için bilgi@iklimicinkentler.org‘ye email gönderebilirsin.

FacebookTwitter