Meteoroloji  Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, İstanbul’da hava sıcaklığı 24 Haziran-29 Haziran tarihleri arasında gündüzleri 30-32 derece, geceleri ise 18-20 derece arasında olacak.  Nemler beraber sıcaklıklar 1-4 derece arasında daha fazla hissediliyor. 24 Haziran Salı günü hissedilen sıcaklık 35 dereceye ulaşıyor. Bu da, İstanbul’un ciddi bir sıcak hava dalgasına maruz kaldığını gösteriyor. Çünkü 1929-2018 yılları arasında İstanbul’da kaydedilen ortalama en yüksek sıcaklık 24.7 derece.

Ankara ve İzmir de benzer bir durumu yaşamakta. İzmir için 24 Haziran-29 Haziran arasında öngörülen sıcaklıklar 37-39 derece arasında. Pazartesi ve Salı günleri hissedilen sıcaklık 43 dereceye varıyor. 1938-2018 yılları arasında İzmir’de kaydedilen en yüksek ortalama sıcaklık ise 30.7 derece.

Ankara’da ise yine aynı tarihler arasında sıcaklıklar 30-35 derece arasında dalgalanıyor. 1927-2018 yılı arasındaki verilere göre, Ankara’nın yaşadığı ortalama en yüksek sıcaklık 26.7 derece.

Sıcak hava dalgalarının Kentsel Isı Adası etkisiyle birleşimi sonucunda yarattığı aşırı sıcak ve nem kentli nüfusu tehdit etmektedir. Dünya nüfusunun %30’u yılın en az 20 günü insan sağlığını tehdit eden seviyelerdeki hava sıcaklıklarına maruz kalmaktadır. Sera gazı salım oranlarının şimdiki haliyle devam etmesi durumunda, bu oranın 2100 yılında %74’e çıkması beklenmektedir. Daha fazla bilgi için İklim İçin Kentler rehberimizi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Kısaca, 3 büyük kent ve diğerleri Haziran ayının sonunu sıcak hava dalgasının olumsuz etkilerini yaşayarak getirecek. Özellikle yaşlılar, hastalar, çocuklar ve klimasız ortamlarda çalışmakta zorunda olanlar risk altında. Serin hava noktalarının oluşturulması, acil sağlık hizmetlerinin verilmesi, Kentsel Isı Adası Etkisi’ni azaltacak yeşil altyapı gibi uygulamaların hayata geçirilmesi  ve toplumun özellikle dezavantajlı kesimlerinin bilgilendirilmesi yapılması gerekenlerin başında geliyor. Bu durum karşısında başta yerel yönetimler olmak üzere ilgililerin halk sağlığını koruyacak tüm bu önlemleri acilen alması gerekiyor.

Kendi belediye yönetiminin de sıcak hava dalgalarına karşı uyum önlemleri alması için stratejik planına İklim Eylem Planı’nı eklemesini talep eden imza kampanyasına sen de destek ver! Kampanya için tıkla !

FacebookTwitter