Yeşil Gelecek Derneği’nin Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin desteğiyle oluşturduğu Yeşil Belediye Karnesi projesinin lansman toplantısı, 1 Kasım Cuma, Beyoğlu Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Yeşil Belediye Karnesi’nin gösterge setinin ve analiz sonuçlarının paylaşıldığı etkinliğe, ilçe belediyelerinden, kent konseylerinden, meslek örgütlerinden ve sivil toplum kuruluşlarından katılım gerçekleşti.  Sunuculuğunu dernek gönüllüsü Zeynep Arslan’ın yaptığı etkinlikte, Yeşil Gelecek Derneği Başkanı Burcu Genç, “yeşil bir dünya” hayaliyle yola çıktıklarını belirterek Yeşil Gelecek Karnesi’yle kendi yerellerinde ekolojik mücadelenin önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını söyledi. Etkinlikte proje koordinatörleri Şima Topaloğlu ve Bahar Yıldırım da projenin amacından, kapsamından, ilkelerinden, proje gösterge setinden bahsederek Yeşil Belediye Karnesi’nin nasıl okunması gerektiğini anlattı. 

 

Yeşil Belediye Karnesi nedir? 

Bir senedir üstünde çalışılan Yeşil Belediye Karnesi İstanbul’un stratejik plan yapma zorunluluğu olan 37 ilçe belediyesini çevre ve iklim konularına yaklaşımlarına göre değerlendirmeye tabi tuttu. Çevre yönetimi, enerji, ulaşım, iklim krizi etki azaltım ve uyum, hava, su, atık, arazi kullanımı, gürültü-görüntü-elektromanyetik-ışık ve biyoçeşitlilik olmak üzere 10 başlıkta, 249 sorudan oluşan bir gösterge setini merkezine alan Yeşil Belediye Karnesi, yerel yönetimlerin stratejik planlarını, performans programlarını ve faaliyet raporlarını mercek altına aldı. Raporda sonuç ve önerilerin yanı sıra Yeşil Belediye İlkelerine uygun olan ilçe belediyelerinin iyi örnek projeleri de yer alıyor.

Yeşil Belediye Karnesi İlçe Genel Başarı Grafiği. Gösterge setine göre, %60’a ulaşabilen belediye bulunmuyor.

 

Raporun tamamına ve gösterge setine www.yesilgelecekdernegi.org sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Rapora doğrudan ulaşmak için tıklayın

***

Yeşil Gelecek Derneği, Haziran 2018’de kurulmuştur. Toplumsal mücadele alanlarında çalışmakta olan insanların bir araya gelmesiyle oluşan Yeşil Gelecek Derneği odak noktasına “Yeşil bir dünya” anlayışını koymuştur. Bu bağlamda, Çevre hakları, Toplumsal Cinsiyet, Mülteci Hakları gibi alanlarda çalışmalarını yürütmektedir. Daha fazla bilgi için www.yesilgelecekdernegi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 

FacebookTwitter