26 Nisan Salı günü Varşova şehri yetkilileri, Polonya’nın hava kirliliğinin ana nedenlerinden biri olan ve evleri ısıtmak için kullanın kömürü,  Ekim ayının başından itibaren Varşova’da yakılmasının yasaklanacağına dair bir kararı kabul etti. Başkenti çevreleyen bölgelerde ise yasak 2028’de yürürlüğe girecek.

Varşova sadece Polonya’nın en kirli şehirlerinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en yüksek hava kirliliğine sahip şehirlerinden biri. Aşağıda IQAir tarafında sunulan sıralamanın da gösterdiği gibi, özellikle ısıtma mevsiminde sorunun boyutu çok büyük. Hanelerde yanan kömür bu soruna önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Varşova, evlerde kömür yakma yasağı olan ilk Polonya şehri değil. 2019’da Krakov, Polonya’da ısınma için kömür ve odun yakılmasını yasaklayan ilk yer oldu. Bu adımların büyük bir başarı olduğu görülüyor ve Krakov’un genel hava kalitesi son üç yılda önemli ölçüde iyileşiyor. Getirilen yasağın bir sonucu olarak, 40.000 fosil yakıtlı soba tasfiye edildi ve PM10 ve kanserojen benzo[a]piren konsantrasyon seviyeleri %40’tan fazla düştü. Hava kalitesindeki bu iyileşme aynı zamanda bölge sakinlerinin, özellikle de çocukların sağlığında bir iyileşmeye dönüştü. Krakow’da sis önleyici çözümün tanıtılmasından bu yana, 7-8 yaş arası çocuklarda astımda %22’den %9’a düşüş ile neredeyse üç kat azalma yaşandı. Daha büyük çocuklar grubunda (16-17 yaş) düşüş daha da yüksekti ve %22’den %5’e kadar azaldı.

FacebookTwitter