CDP, 596 kent arasından küresel iklim lideri olmaya hak kazanan 43 kent seçti. Kentlerin çevre performansına göre A ve D- arasında not aldıkları çalışmada A alan 43 kentin ayrıntılarına CDP’nin sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

En yüksek not alan kentlerden 24’ü Kuzey Amerika’da, 9’u Avrupa’da, 8’i Asya ve Okyanusya’da bulunuyor. Cape Town, Afrika kıtasından bu sıralamaya giren tek kent olurken Latin Amerika’dan Buenos Aires de listeye girmeye hak kazandı.

CDP’den Kyra Appleby da A notunu alan kentlerin, salımlarını azaltıp iklim değişikliği bağlantılı risklere karşı önlem almak için hırslı ve istekli bir şekilde eyleme geçtiklerini belirtiyor. “Kentler ölçemediklerini yönetemezler” diyen Appleby, iklim krizine karşı harekete geçmek isteyen kentlerin ilk adım olarak salım envanterlerini çıkarıp etki ve kırılganlık analizlerini yapabileceklerinin altını çiziyor.

Hali hazırda 14 kent, 2050’ye kadar iklim nötr veya karbon nötr olmak için çalışmalarını hızlandırmış durumda. Canberra, Paris, Minneapolis ve San Francisco da %100 yenilenebilir enerjiye geçmek için net hedeflerini belirlemiş durumda. Şu ana kadar %100 yenilenebilir hedefini tam anlamıyla başaran tek kent İzlanda’dan Reykavik.

Haberde bahsi geçen Paris ve Barcelona’nın iklim değişikliğiyle nasıl mücadele ettiklerini ve iklim eylem planlarını nasıl uygulama koyduklarını öğrenmek için İklim İçin Kentler: Yerel Yönetimlerde İklim Eylem Planı rehberimize bakabilirsiniz.

 

Kaynak: Cities Today

Foto: Francois Roux

FacebookTwitter